Kaak (orofaciale) fysiotherapie Oldenzaal

Kaakfysiotherapie in Oldenzaal – specialist in kaakklachten en TMD

Heb je last van kaakpijn, een knakkende kaak, moeite met kauwen of een beperkte mondopening? Of merk je dat je regelmatig je tanden op elkaar klemt? Bij Fysiotherapie De Essen in Oldenzaal kun je terecht voor gespecialiseerde kaakfysiotherapie.

Onze orofaciaal fysiotherapeut Jeroen Busch onderzoekt de mogelijke oorzaken van je klachten en stelt samen met jou een persoonlijk behandelplan op.

Ervaren kaakfysiotherapeut in Oldenzaal

Jeroen Busch is sinds 2007 werkzaam als orofaciaal fysiotherapeut bij Fysiotherapie De Essen in Oldenzaal. Hij begon in 2006 met zijn specialistische opleiding, die hij in 2007 afrondde. Sindsdien heeft hij zich verder verdiept in kaak-, hoofd- en aangezichtsklachten door aanvullende scholing, waaronder masterclasses en cursussen binnen CRAFTA.

Inmiddels heeft Jeroen meer dan 1.000 mensen met kaakklachten uit Oldenzaal, de regio Twente en daarbuiten onderzocht en behandeld. Hierdoor heeft hij uitgebreide ervaring opgebouwd met zowel veelvoorkomende als complexe klachten van het kaakgewricht en de kauwspieren.

Daarnaast is Jeroen master manueel therapeut. Tijdens zijn masteropleiding verdiepte hij zich onder andere in de relatie tussen de functie van de tong en de nek, waarover hij een casestudy schreef.

Deze combinatie van specialisaties is waardevol, omdat klachten van de kaak, het hoofd en de nek soms met elkaar samenhangen. Waar nodig betrekt Jeroen daarom ook de nek en het hoofd-halsgebied bij het onderzoek en de behandeling.

Bij welke kaakklachten kan fysiotherapie helpen?

Kaakfysiotherapie kan zinvol zijn bij onder andere:

  • Pijn in de kaak of het kaakgewricht.

  • Een knakkende of klikkende kaak, vooral wanneer dit gepaard gaat met pijn of bewegingsproblemen.

  • Moeite met kauwen, praten of geeuwen.

  • Een beperkte mondopening of een kaak die soms blokkeert.

  • Pijnlijke of vermoeide kauwspieren.

  • Overmatig tanden op elkaar klemmen.

  • Klachten die samenhangen met tandenknarsen (bruxisme).

  • Pijn in of rond het oor, de slapen of het aangezicht die mogelijk samenhangt met het kauwstelsel.

Niet iedere kaakklacht heeft dezelfde oorzaak. Daarom begint een behandeling altijd met zorgvuldig onderzoek.

Wat is TMD?

TMD staat voor temporomandibulaire disfunctie. Het is een verzamelnaam voor klachten van het kaakgewricht, de kauwspieren en de bijbehorende functies.

Veelvoorkomende symptomen zijn pijn bij kauwen, een vermoeide kaak, bewegingsbeperkingen en soms een knappend kaakgewricht.

TMD kan verschillende oorzaken en beïnvloedende factoren hebben. Denk aan belasting van de kauwspieren, gewrichtsproblemen, stress en bepaalde mondgewoonten.

Een knakkende kaak zonder pijn of beperkingen hoeft overigens niet altijd behandeld te worden.

Hoe onderzoekt de kaakfysiotherapeut jouw klachten?

Tijdens de eerste afspraak bespreken we je klachten, hoe deze zijn ontstaan en welke factoren mogelijk een rol spelen.

Daarna onderzoeken we onder andere:

  • De beweeglijkheid en functie van het kaakgewricht.

  • De gevoeligheid en functie van de kauwspieren.

  • De mondopening en bewegingspatronen van de onderkaak.

  • De invloed van dagelijkse gewoonten, zoals tanden op elkaar klemmen.

  • Indien relevant, de samenhang met de nek en het hoofd-halsgebied.

Op basis van de bevindingen bespreken we welke behandeling passend is, wat je kunt verwachten en wat je zelf kunt doen om herstel te ondersteunen.

Hoe behandelen we kaakklachten?

De behandeling is afhankelijk van de oorzaak en de aard van je klachten. Vaak bestaat deze uit een combinatie van uitleg, oefeningen en gerichte begeleiding.

Voorlichting en advies

Je krijgt inzicht in de factoren die je klachten beïnvloeden. We bespreken bijvoorbeeld de belasting van het kauwstelsel, dagelijkse gewoonten en manieren om je kaakfunctie te verbeteren.

Oefentherapie

Met gerichte oefeningen werken we aan het verbeteren van de kaakfunctie, de bewegingscontrole en het verminderen van pijn of bewegingsbeperkingen.

Manuele therapie

Wanneer dat zinvol is, gebruiken we manuele technieken gericht op het kaakgewricht en de omliggende spieren. Indien relevant betrekken we ook de nek bij de behandeling.

Begeleiding bij klemmen en belastende mondgewoonten

Bij overmatig tanden op elkaar klemmen of andere belastende gewoonten helpen we je deze te herkennen en waar mogelijk te veranderen. Daarbij besteden we ook aandacht aan factoren zoals stress en spanning, wanneer deze een rol spelen.

Het doel van de behandeling is niet alleen het verminderen van klachten, maar ook het verbeteren van de kaakfunctie en het leren omgaan met factoren die de klachten kunnen beïnvloeden.

Veelgestelde vragen over kaakfysiotherapie

Kan fysiotherapie helpen bij tandenknarsen?

Kaakfysiotherapie kan helpen bij pijn, spierspanning en beperkingen die samengaan met tandenknarsen (bruxisme).Ook kan gekeken worden naar of het tandenknarsen overdag of 's nachts plaats vindt en wat de factoren zijn die hiermee samenhangen. Het tandenknarsen zelf verdwijnt hierdoor niet noodzakelijk. Soms is samenwerking met de tandarts wenselijk.

Is een knakkende kaak gevaarlijk?

Een knakkende kaak is in principe niet gevaarlijk. Wanneer je daarnaast pijn, blokkeringen of bewegingsbeperkingen ervaart, kan onderzoek zinvol zijn.

Kan kaakpijn hoofdpijn veroorzaken?

Bij sommige mensen hangen kaakklachten en hoofdpijn samen. Tijdens het onderzoek beoordelen we of het kauwstelsel mogelijk bijdraagt aan de klachten.

Heb ik een verwijzing nodig?

Voor fysiotherapie is geen verwijzing nodig. In sommige situaties is medische beoordeling of een verwijzing wel wenselijk.

Wordt kaakfysiotherapie vergoed?

Kaakfysiotherapie valt doorgaans onder de vergoeding voor fysiotherapie. Of je behandeling wordt vergoed, hangt af van je verzekering en de toepasselijke voorwaarden.

Maak een afspraak voor kaakfysiotherapie in Oldenzaal

Zoek je een deskundige, ervaren en betrouwbare kaak (orofaciaal) fysiotherapeut in Oldenzaal? Maak dan nu een afspraak met Jeroen Busch. 

Neem contact op voor een afspraak bij Jeroen Busch.

Fysiotherapie De Essen – Oldenzaal

Telefoon: 0541-518016, Whatsapp 0683841159

Dat voelt goed.


Afspraken maken kan door te bellen naar 0541-518016 of Whatsapp te sturen naar 0683841159

Leuk weetje: De kaakregio speelt een rol in vele spreekwoorden en gezegden.
Hieronder een lijst. Mis je er nog één, dan horen we het graag!

Even slikken en weer door gaan.
Even op de tanden bijten
De pijn verbijten
Je tanden laten zien
Ergens zijn tanden in zetten
Met je mond vol tanden staan
Iemand aan de tand voelen
Zich met hand en tand verzetten
Tot de tanden toe bewapend
De tand des tijds
Tegen de tand des tijds is niets bestand
Op je tandvlees lopen.
Hij heeft zijn tanden er stomp op gebeten
Oog om oog, tand om tand.
Iets op zijn tanden nemen
Haar op de tanden hebben
Het bit tussen de tanden nemen
Met lange tanden eten
 
Kies
Iets achter de kiezen hebben.
Iets voor de kiezen krijgen.
Iets kunnen missen als kiespijn.
Lachen als een boer die kiespijn heeft
Dan jeuken mij de kiezen niet meer
 
Kaken
Met het schaamrood op de kaken
Zijn kaak roeren
Je kaken op elkaar houden
Iets aan de kaak stellen
 
Mond
Mond tot mond reclame.
Waar het hart van vol is loopt de mond van over
Niet op je mondje gevallen zijn
De morgenstond heeft goud in de mond
Je haalt me de woorden uit de mond
Het brood uit de mond sparen
Iemand de mond snoeren
Ga je mond wassen
Mondig zijn
Geen blad voor de mond nemen
Met twee monden spreken
Mondjesmaat
Dat is een hele mond vol
Naar de mond praten
De mond voorbij praten
Iemand monddood maken
Ieder pondje gaat door het mondje
Er is nog nooit een kok gevonden die naar alle monden kan koken

.....

Mis je er één? Laat het ons weten!

Therapeut

Jeroen Busch

Jeroen Busch

 

Afspraak maken? Bel ons